Alfa Romeo Giulia EV już za dwa lata. Wersja Quadrifoglio sięgnie 1000 KM

Alfa Romeo Giulia EV nadchodzi. W 2025 poznamy prawdopodobnie nową, elektryczną generację. Firma zapowiada, że słabych silników nie będzie.

Wygląda na to, że Giulia mocno wyewoluuje. Prezes Alfy, Jean-Philippe Imparato, zdradził nieco szczegółów dotyczących nowej generacji sedana klasy średniej. Alfa Romeo Giulia EV ma być elektryczna i bardzo mocna.

Alfa Romeo Giulia EV musi być elektryczna

Inaczej "Alfa Romeo umrze". Tak na razie zapowiada Imparato. A to oznacza, że kolejne premiery również będą zasilane prądem. Przynajmniej dopóki ktoś się nie zorientuje, że to nie jest idealne rozwiązanie.

Wróćmy jednak do naszej Alfy. Imparato przekonuje, że nie zrobi z Alfy substytutu. "Chcę, żebyście ją pokochali" - takie przyświeca hasło.

Alfa Romeo Giulia EV ma być dostępna w trzech wersjach mocy. Pierwsza z nich, najsłabsza, ma dysponować około... 350 KM.

Alfa Romeo Giulia EV

Veloce, która obecnie cieszy klientów mocą ok. 280 KM, ma mieć ich blisko trzy razy tyle. 800 KM w "środkowej" wersji brzmi tylko "trochę" abstrakcyjnie. Topowa odmiana, czyli Giulia Quadrifoglio, będzie miała około 1000 KM. Wygląda więc na to, że zostanie zaadaptowany układ napędowy z Maserati GranTurismo Folgore - trzy silniki elektryczne i napęd na obie osie. Przy okazji, prezes Alfy przekonuje, że zasięg ma sięgać blisko 700 km, czyli odpowiadać temu z wersji benzynowej. Obstawiam, że jednak nie w Quadrifoglio. Zresztą, spalinowa przy odpowiednio ciężkiej nodze też opróżniała bak w 200 - 300 km.

Alfa Romeo Giulia EV korzystać będzie z platformy STLA, wspartej technologią 800V. Ta ma pozwolić nowej "Julce" naładować się od 10 do 80% w ciągu 18 minut. O ile znajdziemy odpowiednio szybką ładowarkę.

Nowa Giulia ma być pierwszym modelem, który pozwoli Alfie stać się w pełni elektryczną marką od 2027 roku. W przyszłym roku powinniśmy poznać model Brennero, czyli małego SUV-a z silnikami elektrycznymi i hybrydowymi. Oczywiście będzie to kolejne wcielenie Jeepa Avengera.

Następne modele pojawią się po Giulii. Ambitny plan zakłada faktycznie, że Alfa Romeo wypączkuje nowymi modelami jeszcze w 2025, a także kolejnym roku.

My jednak czekamy też na kolejny samochód, czyli superauto 6C. Zadebiutuje ono latem tego roku. My czekamy, klienci nie. Alfa Romeo 6C jest już niemal wyprzedana.